1. Јајцата се матат со маталка заедно со млекото, потоа се додаваат зачините.
2. Смесата ја истураме во загреано тавче претходно намачкано со путер и се пржи неколку минути покриено со капак. Потоа врз кајганата се додава исецкана шунка, ренданиот кашкавал и исецкан магдонос.
3. После со лопатка кајганата се витка, се сече на парчиња, и накрај се посолува магдонос.

Исецканата шунка по желба може да се биде запржена, а потоа се нанесена на кајганата. Пријатен појадок!)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани