1. Прво ви е потребно тенок картон кој е доволно цврст, но сепак тенок за добро да се превиткува. Најдобра хартија е хамерот.
2. Нацртајте круг со пречник околу 20 см и во средината еден мал од 2,5см. Се сечe на 4 дела и се добиваат 4 калапи.
3. Се свиткува хартијата како фишек и се лепи со селотејп.
4. Се обвиткува со алу фолија и се виткаат со тесто и готово е за печење.(види слика). Калапите не треба да се премачкуваат.
Салата 
1. Во тавче се запржува сусамот на суво. На страна се мешаат сите состојки и се прави хомогена смеса-крем. Се посолува по вкус. Се полнат гркланите и се декорираат. На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани