Се запржува кромидчето, се додава 1 рендан морков, 1 зелена пиперка сечкана, спанаќот, па на крај на кратко оризот. Откако ќе испари течноста се додава чадена црвена пипер и се налева вода. Се вари на помала температура со покриен капак и повремено мешање.

Потоа се зачинува (јас ставив куркума, босилек, шарен пипер и вегета), се посолува ако е потребно и се налева доматна паста. Се вари уште кратко со почесто мешање до посакуваната густина.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани