На загреано масло на умерен оган го пржиме сецканиот праз.
Од кога благо ќе зарумени додаваме урда и пржиме уште 1-2 минути.
Тргаме од оган и додаваме сол, бибер, лут буковец, црвен пипер.
Промешуваме и сервираме во глинен сад.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани