Во касерола налеваме малку вода, оставаме да проврие. Го исклучуваме шпоретот и во врелата вода на кратко го потопуваме исчистениот спанаќ.
Одма го вадиме на цедалка да се исцеди од вишок течност.
Сега во еден сад ( јас користев Нутрибулет и завршив работа за помалку од 1 минута) ги соединуваме сите состојки.
Го уклучуваме апаратот да се загрее.
Кога е загреан во секое дупче ставаме по една лажица од смесата,ставаме по една мала коцкичка чедар, поклопуваме, и печеиме до поруменување.
Послужуваме со чаша јогурт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани