1. Се блендираат овесните снегулки.
2. Се додаваат сите состојки, освен јајцето и се блендира.
3. Се додава јајцето и се мати.
4. Тавчето се премачкува и се тура од смесата во големина и форма по избор. Секоја страна се пржи по 2-3 минути.

Може и да се печат на мрсна хартија. Може да се додаде и ореви, некое црвено овошје или ананас. Густината треба да биде малку погуста од за обични палачинки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови