Сосема едноставни цимет ролни без прелив.
 
- Измешајте ги во брашното сите суви состојки, шеќер во прав, ванила шеќерот, солта и сувиот квасец. Замесете тесто додавајки го млакото млеко, омекнатиот на собна температура путер или да е лесно растопен и оладен, јацата лесно разматени, покријте садот во кој месевте, оставете го тестото да стаса. Тестото е меко и не се лепи за рацете.
Додека да стаса вие спремете го филот за премачкување така што со вилушка разматете го прво путерот да стане многу мек, додадете во него кафениот шеќер измешан со циметот. Се измешајте и оставете настрана.
Обликување
- Тестото расукајте во правоаголна кора, премачкајте со филот, замотајте во ролат. Сечете големина која ја сакате. Пожелно е да се малку пошироки парчињата. Кај мене е поделено на 12 парчиња, редете во тавка на мала раздалеченот, оставете да стаса и печете во претходно загреана рерна на 200 степени, а после 15 мин.печење намалете на 180 степени до нивно потполно печење. Сепак тоа зависи од вашата рерна.
Тестото е фантазија...меко, кончесто.... одлично,

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани