Добро измиени (моите продукти беа еколошки, така да само ги измив, без потопување со сода бикарбона), се лупат овошјата и зеленчукот и се дробат.

Се ставаат да се варат со вода колку да ги покрива.

Кога се сварени, се ладат.

Се блендираат со се водата во која се вареле и се ставаат во поголемо тенџере.

Вода додаваме до саканата густина. Јас додадов 2 литри, можете и повеќе.

Се додава шеќерот и лимоновиот сок.

Се става на оган се убаво да зоврие и да се растопи шеќерот, значи се вари на кратко.

Се собира жешко во чисти, жешки шишиња.

Се завиткуваат во старо ќебе така да изладат.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани