За занимација...одлични.....
Во длабок сад се мешаат пивото и маслото, се додава солта, сончогледот, сусамот, кимот, пецивото и со постепено додавање на брашно се замесува средно меко тесто.
Се отвора кора со дебелина од еден прст и се сечат саканите форми.
Се ставаат во намрсен плех и се печат во загреана рерна на 200 степени додека убаво поруменат, некои 25 мин..
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани