1. Сите состојки се сечкаат на парчиња и се ставаат во блендер.
2. На состојките им се додаваат течностите, зачините и ледот и се блендира до добивање на хомогена супа.
3. По желба супата може да се прецеди или да се остави така погуста, исто така може да се прецеди само еден дел од супата, а останатата да се остави непрецедена и да се измешаат, сето тоа зависи од вашиот вкус.
4. Супата се сервира со исечкана на коцки краставива и неколку коцки лед.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови