Многу вкусна и едноставна пита со карфиол.
Прво пуштете ја рерната да се загрее на 200 степени.
Во тавче се реди сецканиот карфиол, пиперката.
Јајцата се мешаат со млекото, киселото млеко, сол малку и палента.
Се посипуваат врз карфиолот.
На крај рендаме биено сирење.
Се пече околу 25 мин.

Брзо и вкусно.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови