Колачињата се многу вкусни и ароматични.
Започнуваме со матење на јајцата и шеќерот до густа смеса. Потоа ги додаваме останатите состојки без некој редослед, за да се добие убава глатка смеса.
Од тестото правиме мали топчиња колку орев и ги притискаме со палецот во средината.
Ги редиме во тепсија и ги печиме на 200С-20мин.
Кога ќе оладат во средината им ставаме растопено бело чоколадо и зрна мак-афион.
Може во средината да ставете слатко,мармалад или лешник со чоколада...по ваш избор.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани