1. Овошјето се сечка, се става во една кеса и се става во замрзнувач.
2. Замрзнатото овошје се става во блендер му се додава медот и чиата и 3-4 лажици вода.
3. Се блендира до добивање на глатка консистенција.
4. Сладоледот може да се сервира веднаш или да се стави во замрзнувач ден-два.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови