На меленото месо му се додаваат сите горе наведени состојки.
Добро се измесува смесата, да стане компактна.
Се формираат мали ќофтенца.
Се ставаат во зовриена и посолена вода се варат некаде 20 мин. на не многу силен оган.
Се вадат со решеткаста лажица и се цедат убаво.
Потоа се се валкаат во изматените јајца, па во презлата и се пржат во длабока, загреана мрснотија.
Се одложуваат на кујнска хартија да се впие вишокот мрснотија.
Прилог, по ваша желба, може каша, доматен сос...
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани