Стара рецепта на ванилици кои се неодоливи и вкусни :)

1. Сите состојки за тесто се промешуваат и се прават колачите, а внатре се става по една лажичка од мармалад од кајсии, убаво се затвараат.
2. Колачите се редат во плех обложен со хартија за печење и се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.
3. И накрај топлите ванилици се валкаат во шеќер во прав.

Од оваа доза ми испаѓаат околу 20 превкусни ванилици.
Доколку тестото ви е погусто слободно додадете уште малку јогурт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани