Јајцата и шеќерот убаво се матат со миксер додека шеќерот се спои со нив во кремаста структура.
Се додаваат течните, па сувите состојки и се мати со најмала брзина на миксерот.
Се печат во загреана ваферка со ставање по две полни лажици.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани