1. Добро изматете ги јајцата со шеќерот и кога масата ќе побели,постепено додадете го маслото.
2. Наизменично додавајте малку по малку брашнои јогурт, а на крајот вмешајте го прашокот за печиво.
3. Ставете го тестото во долгнавесто подмачкано плехче, а врз него распоредете го ренданото јаболко.
4. Печете околу 35 минути на температура од 175 степени.
После 15 мин. печење, извадете го колачот посипете го со шеќер и вратете го во рерната да се испече до крај.
Готовиот колач посипете го цимет.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови