Рецептот ми го даде мајка ми која стално има скоро скапани банани во фрижидерот хехеххее. Кај мене не заостануваат банани скоро никогаш и често знам да купам позрели банани само за да го направам овој превкусен брз колач.

*1 шоља е 250 мл

Подготовка

Вклучете миксер и изматете ги јајцата си шеќерот и полека додавајте ги сите состојки. На крајот додадете ги бананите, исецканите ореви и исецканото чоколадо. Смесата треба да е убаво изедначена.
Се става во подмачкано тавче или калап и се пече на 180 степени околу 40тина минути. Проверете со чечкалица дали е готов. После печење откако ќе се олади, можи да се посипи со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови