Едноставни, но вкусни мафини вреди да се проба :).

1. Маслото, јогуртот, јајцето убаво се промешуваат, потоа се додаваат сите преостанатите состојки за тесто и смесата се меша.
2. Калапите за мафини се премачкуваат со масло и се наросуваат со брашно, потоа се става малку од тестото, а врз него мармаладот и се покриваат со преостанатото тесто.
3. Мафините се печат во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.

По желба уште топлите мафини се наросуваат со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани