1. Во сад се мешаат сувите состојки, односно мелените бисквити и несолените кикирики.
2. Се вари шербетот кој треба да поврие малку да се добие сируп, се лади малку и се тура во садот со сувите состојки.
3. Се измесува со рака да се соедини смесата, па потоа му се додава крупно рендано чоколадо. Пак се меси и потоа се става во калап за бајадера обложен со најлонска кеса.
4. Се лади убаво, се вади од калапот.
5. Чоколадото за глазура се топи заедно со маслото и со силиконско четче се премачкува врз калапот.
6. Додека е топла глазурата се посолува со кикирики, а штом убаво се излади, со тенок нож се сечкаат штангли.
7. Доколку употребите посни бисквити и чоколадо, ќе добиете одличен посен десерт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани