Ставете јајца и налејте ги со вино да ги покрие. Варете ги на истиот начин како кога ги варите јајцата за бојадисување, на помала јачина на ринглата малку подолго време од стандардното. Откако ќе се сварат, се тргаат на страна и се оставаат така да изладат, па потоа се вадат.

Можи да користите црно вино кое во зависност од структурата и бојата на лушпата на јајцето можи да извади јајце со сиво-лилава, темно-лилава, темно-сива или како кај мене кафеавкаста нијанса. Исто така можи да употребите и бело вино со тоа што него можите да го нијансирате со некоја од боите за јајца. Откако ќе се загрее водата со јајцата, ја ставате бојата постепено до нијансата која ја посакувате. Тоа веднаш се приметува.

Овој начин на боење јајца со вино резултира на крајот да се добие обоено јајце со светки, па ако немате кристали при рака, а имате вино, тогаш можите да го искористите овој начин.
Среќни велигденски празници!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови