Потребно е две темни теста да се направат.

Се матат јајцата со постепено додавање на шеќерот. Потоа со шпатула се меша додека се додаваат полека другите состојки.Се става во округол плех бр.26.
Се печи на 180С-20мин.Се прави уште едно тесто.
Потоа се прави жолтиот пандиспањ.се матат јајцата со постепено додавање на шеќерот.Кога ќе стане пенеста смесата се додава брашното.Се истура во округол плех бр 26 . Се печи на 180С-20мин.
Фил
Се мати путерот со шеќерот и се додаваат сите преостанати состојки.
Начин-
Се става по 2 лажици млеко на сите теста и се почнува да се филува.
Кора -фил -жолто тесто- фил -темно тесто- фил и одозгора шлаг или чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани