Еве еден посен рецепт за престојните пости.
Во еден сад се става киселата вода, маслото, шеќерот и пецивата. Сето ова се меша заедно и се прска секоја кора со по 1 лажица. 
Две кори се посипуваат со кокос, три кори се посипуваат со сусам. Така се прави наизменично прскање кори,кокос, сусам се додека да се потроши материјалот.
Се сечат коцки и се печи на 200С-45 мин.
Кога ќе олади баклавата се прелива со топол шербет.
Шербетот- се вари шеќерот со водата и ванилата околу 15 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани