Убаво се мати маргаринот со шеќерот, се додаваат јајцата, потоа сувите состојки и на крај водените. Водените одат на крај за да се изрегулира густината, понекогаш можеби ќе треба мл повеќе, а ретко помалку од наведените.
Се печат вафли во зафреана ваферка и се послужуваат со додатоци по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови