Аперол шприц е традиционален италијански коктел кој во Италија најчесто се пие навечер од 19 до 21 часот.
Овој коктел е особено популарен во летните денови кога е вистинско освежување.
Коктелот е многу едноставен за подготовка.
Сите состојки убаво се мешаат. Коктелот се турива во висока чаша, се ставаат парчиња порокал и многу мраз.
Се послужува веднаш.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови