1. Јајцето со ванилата се матат заедно.
2. На јајцето му се додава водата и се промешува, се додаваат останатите состојки и убаво се мати да се соедини и да нема грутчиња.
3. Од смесата се печат палачинките во делимано или во некое друго тавче со покритие.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови