Без него, јадењето е само обично мелено месо

Кога станува збор за подготовка на сите варијации на пржена храна, векни од мелено месо, одрезоци од зеленчук  и слични јадења од мелено месо, оваа комбинација е клуч за добар резултат.

Содржи јајце, сол, трошки од леб и е идеална комбинација на зеленчук и зачини. Од зачините ќе споменеме само лук, а остатокот вие вкусете го. 

Брзо и лесно се подготвува • Можност за поширока примена на производот за различни рецепти (мелено месо)

Подготовка / Состојки

Лебни трошки (пченично брашно, квасец, сол), пченично брашно, кујнска сол, сушен кромид, засилувач на вкус (мононатриум глутаминат),пченкарен скроб, јајца во прав, лук, слатка зачинска пиперка,црн бибер, палмино масло, лист од магдонос.

Може да содржи млеко и целер во трагови

Да се подготвaт 4 порции потребно е 500 г мелено месо. Промешајте ja содржината на ќесичката со 150 мл млака вода и оставете да отстои неколку минути. На подготвениот Фант додадете 500 гр мелено говедско месо и добро промешајте. Од припремената смеса, се формираат месни пити и така подготвени пржете ги во загреана маснотија. Истата мешавина на месо може да се користи за да се подготват ролни од мелено месо, полнети јајца.

Начин на чување: на суво место на собна температура.

Рок на траење: 15 месеци.

Пакување: вреќичка 90 г

Хранливи вредности

  • Енергетска вредност 348 ккал / 1475 kJ
  • Маснотии 3.1 г
  • - Заситени масни киселини 0.9 г
  • Јаглехидрати 66 г
  • - Шеќери 13 г
  • Протеини 14 г
  • Сол 11 г

Извор: Подравка д.д.на 100 г производ